Jak číst etikety u krmných směsí/doplňků pro koně

24.10.2021

🖐 Držel/a jsi někdy v rukou jakýkoliv obal od potraviny? Určitě ANO! 👍

👀 A víš, že stejné zákony o označování potravin platí i pro výrobce krmiv a doplňků? JASNĚ!
Protože na každé potravině/krmivu, MUSÍ být označeno, z čeho se skládá. A já Ti teď povím, jak se v tom všem zorientovat.

Složení výrobku 🥪

Na každé etiketě se vždy udává seznam jednotlivých komponent a to od nejvíce zastoupené suroviny po nejméně zastoupenou (v receptuře uvedeno v %). To znamená, že na prvním místě bude označena surovina, které je ve směsi nejvíce - ALE pozor, může to být 80 % nebo třeba jen 20 %. Záleží, jak je postavená receptura.

👉 Receptura je ale know-how výrobce, kterou většinou nikde nezveřejňuje, aby ho nekopírovaly konkurenční společnosti. 🙉


🤔 Takže se pro začátek budeš muset spokojit s tím, že víš, čeho je ve směsi nejvíce a čeho je tam nejméně.🐴

Příklad č. 1 - krmná směs pro koně: 👇

Rozbor štítku👉 Tady tato směs je postavena pravděpodobně na kukuřici, protože je uvedena hned na prvním místě. Neznamená to však, že tam nutně musí být nadpoloviční množství. Může jí tam být 60 %, ale může jí tam být třeba jen 20 %. To záleží na jednotlivé receptuře.

Na druhém místě je potom ječmen, dále oves, vojtěškové úsušky atd. Jako poslední se většinou udávají suroviny, kterých je ve směsi nejméně a jsou to často vitamino-minerální premixy, sůl apod.

Pokud se stane, že je v receptuře stejné množství konkrétních surovin, řadí se tyto podle abecedy. (Např. pokud by kukuřice, ječmenu, ovsa a úsušků bylo stejných 20 % - byly by na štítku poskládány následovně: ječmen, kukuřice, oves, úsušky.)

Už Ti z toho jde hlava kolem? 😅 A to jsme teprve na začátku. 🤪JDEME DÁÁÁL 💪

Dále je na štítku uvedeno živinové složení. Kolik je v krmivu (v 1 kg) proteinu (bílkovin), tuků, olejů, vlákniny, popelovin a základních minerálů.

Zjednodušeně řečeno protein udává, kolik je ve směsi bílkovin; oleje, tuky a vláknina udávají kolik má směs energie a popel říká, kolik je ve směsi minerálních látek. Tady tyto hodnoty jsou důležité především pro výživáře, aby byl schopen dobře spočítat krmnou dávku pro konkrétního koníka.

Nu a na závěr je potom uvedeno množství vitaminů a minerálních látek. S vitamíny toho člověk moc nevymyslí, ale u minerálních látek bych se chvilinku zastavila. 😊

Existují totiž dvě formy, ve kterých jsou minerály vázány a to organická forma a anorganická forma.

😯 Fůůůj, zní to jako chemie? 🤢Nuuu, tak trochu ano. 😁 Ale neboj, poradím. 😘

Organická forma

Tuto formu chceme, protože je pro tělo přirozenější a lépe ji využije. Také se jí může dát do směsi méně, ale zato je dražší. Najdeme ji například v podobě mléčnanů (mléčnan zinečnatý, mléčnan vápenatý apod.)

Anorganická forma

Této sloučeniny se musí dát do směsi více, protože její využitelnost v organismu není tak vysoká, jako v případě organicky vázaného prvku. Je však cenově přijatelnější, proto se ve směsích objevuje častěji. Najdeme ji například ve formě oxidů či solí (oxid zinečnatý, síran železnatý apod.)🐴 

Příklad č. 2 - minerální doplněk (elektrolyt) 👇

👉 V tomto případě jsem si vybírala elektrolyt, který by byl vhodný pro našeho irského coba. A vybírala jsem směs, která nebude postavena primárně na cukru, protože jako muchař má dietu co se sacharidů týče. Navíc nepotřebuji kupovat předražený obyčejný moučkový cukr se solí. 😅 Vždy je dobré přepočítat cenu i na výkon.

Rozbor:

Takže vidíme směs, která je postavená na soli, dále je obsažen draslík, hořčík, vápník, olej na doplnění energie (delší proces) a trocha cukru na závěr (kratší/rychlejší proces doplnění energie). Cenově dražší doplněk, ale s poměrně slušným složením.

👉 Porovnávala jsem ještě s jednou směsí, která byla sice levnější, ale byla postavená na cukru, soli a pak ten zbytek. Pro obyč hobby koníka by určitě mohla tato varianta stačit, já jsem však sáhla raději po kvalitnějším přípravku, kde nebude tolik jednoduchého cukru, který nám osobně škodí. 😊

👀 Taky si všimněte, že množství popela je v tomto případě o dost větší, než u krmné směsi. Tam je naopak více vlákniny a bílkovin. Je to pochopitelné, protože minerální doplněk je něco jako doplněk stravy a nemá sloužit jako náhražka večeře. 😊

🥳 A TO JE SKORO VŠECHNO!!! 🥳

Potom už je na štítku napsán jen jednoduchý krmný návod a dávkování na jednotlivé váhové či věkové kategorie.

Samozřejmě nesmí chybět údaje o výrobci, číslo šarže, datum výroby, expirace atd. To už jsou informace, které vyžaduje legislativa, ale nám nic moc neřeknou. 😊

🦄 Ted už tedy víš, jak číst ve štítku. Tzn. jeden díleček skládačky. Potom si vezmeš svého koníka, řekneš si co s ním všechno děláš a neděláš a spočítáš mu krmnou dávku na míru. Nebo pokud máš koníka s určitou dietou (nesmí oves, nesmí příliš sacharidů apod.), můžeš si se složením krmiv hrát. A hledat a bádat a porovnávat a tak. 😊 Ale o tom třeba zase příště. 

💗Co si z tohoto článku odnést:

💙 1. Na každém štítku je vždy napsané, z jakých surovin se skládá (oves, ječmen, vojtěška, vitamino-minerální premix) - poskládáno od nejvíce zastoupené suroviny po nejméně zastoupenou.

💛 2. Dále je uvedeno živinové složení směsi - kolik proteinu, olejů, vlákniny a popelovin je ve směsi obsaženo.

💙 3. Také jsou na štítku rozepsané jednotlivé minerální sloučeniny a jejich množství - mrkni, zda jsou v organické či anorganické formě. Pravděpodobně budou všechny v anorganice, ale když bude něco v organice, můžeš si říct, že výrobci na složení celkem záleží. 👍

💛 4. Na konci je uveden krmný návod - pro různé kategorie (váha, věk apod.).

A TEĎ UŽ JE TO OPRAVDU VŠE. 😍

Děkuji, že jsi dočetl/a až sem a doufám, že Ti to pomůže. 😘 A když si nebudeš s něčím vědět rady, klidně mi napiš. 🙏 Jsem tady pro Tebe a když budu vědět, ráda pomůžu.

Alča 💋😊😊 


A jak tohle všechno vím? 😊

Studovala jsem v Brně na Mendelově univerzitě obor Krmivářství a chvíli působila i na míchárně krmných směsí .Proto je mi toto téma blízké a ráda se o něj podělím i s Tebou. 🥳