Filcové dečky

Filcové dečky můžete znát z historie, kdy se u nás používaly takové ty typické žluté dečky. Dnes už je není moc vidět, ale věřím, že starší ročníky budou rozhodně vědět, o čem je řeč. 

Doba však postoupila a dnes už je na výběr větší množství barev a i provedení je malinko jiné. Celkově se možná mění filozofie použitých materiálů a začínáme se postupně vracet opět k přírodním materiálům, ke kterým filc (vlněná plsť) rozhodně patří.

Mezi hlavní výhody plsti patří skvělá termoregulace, kdy v létě ochladí a v zimě zahřeje. Pot odvádí mnohem rychleji, než bavlna a dokáže absorbovat až 33 % své vlastní hmotnosti. Podsedlové dečky z těchto materiálů jsou opravdu odolné a vydrží dlouhá léta. Jedná se o přírodní materiál, takže se po čase dokáže i malinko tvarově přizpůsobit koni. Údajně dokáže i méně pohlcovat pachy narozdíl od materiálů, které se běžně používají při výrobě deček.

Co se péče o tyto dečky týče, čistí se jemným vykartáčováním a prostředky na péči o vlnu. Teoreticky by se daly dečky prát i v pračce, nicméně toto budu rozhodně testovat, než vám doporučím i tento způsob očisty.

Doporučovány jsou koním, kteří jsou citliví a běžné dečky jim způsobují potíže - například trpí na záněty chlupových folikulů aj.

Co se provedení týče, můžeme vybírat z několika barev a dečky se dají samozřejmě doplnit o jakoukoliv výšivku či jiné zdobení.

V současné době jsou v mé dílně vyrobené dva exempláře, které jsou ve fázi testování. Než tyto dečky půjdou do přímého prodeje, chci odladit všechny mouchy. Mým přáním je, aby klienti měli přesně tu péči, kterou si zaslouží.