Jak si vybrat podsedlovou dečku

25.06.2022

Výběr té správné podsedlovky může být na první pohled poměrně jednoduchá záležitost. Na druhou stranu se zde nebudeme bavit jen o barvě, která bude nejvíc sedět Vašemu koni, ale o spoustě drobných detailů, které zajistí především komfort Vašemu parťákovi. 👌

1. Velikost a střih

Obecně jsou podsedlové dečky roztříděny do několika kategorií a to podle velikosti (pony, cob, full, x-full) a podle střihu (všestranný, drezurní, pod atypická sedla typu Barefoot, jezdecké pady apod.)

Nejdůležitější myšlenka při výběru je ta, aby sedlo po nasedlání nečouhalo nikde přes okraj podsedlovky. Tzn. ani sedlové polštáře, ani bočnice sedla, ani žádná jiná část sedla nikdy nesmí přesahovat přes okraj podsedlové dečky. 


Pod všestranné sedlo
Pod všestranné sedlo
Pod drezurní sedlo
Pod drezurní sedlo

2 Tvar

Koňský hřbet není rovný. Není a nikdy nebyl. Proto ani podsedlová dečka nemůže být rovná! Podsedlovka tak musí být v oblasti kohoutku vždy zvednutá, aby koně netlačila. Ideálně vytáhnutá nahoru do přední rozsochy tak, jako je vidět na obrázku vpravo. 👌

špatný tvar
špatný tvar
dobře zvolený tvar
dobře zvolený tvar

3. Prošití

Zde se dostáváme do té odbornější části, nad kterou se dá dloooouze přemýšlet. 😊 Prošití dečky není vždy jen o estetice, jde především o systém odvodu potu, kdy záleží na mnoha faktorech a vzájemných kombinací - hustota prošití a zvolený materiál.

Obecně platí, že čím hustěji prošitá dečka - tím lépe je pot schopen prostupovat směrem nahoru, ale zároveň to dečku dělá tenčí. Jako příklad mohu uvést Eskadron Cotton - hustě prošité, bavlněné tenké dečky.

Pokud je dečka málo prošitá (nebo není vůbec prošitá), pot bude skrze dečku prostupovat mnohem pomaleji, zda vůbec. V tomto případě by měl být kladen větší důraz na zvolený materiál, nicméně u levných značek se tomu bohužel neděje. 😬

Eskadron Cotton
Eskadron Cotton
Decathlon Fouganza
Decathlon Fouganza

4. Zdobení

Při výběru dečky si dávejte pozor i na zdobení. Méně známou věcí je to, že by kroucená šňůra neměla být po celém obvodu dečky, ale v oblasti podbřišníku by měla být přerušená, aby koně netlačila.

Stejně tak by kroucené šnůry (a další zdobení) nemělo zasahovat pod sedlové polštáře. Podsedlovka by měla mít takovou velikost, aby veškeré zdobení a lemy byly mimo tuto citlivou oblast zad. 

špatné použití kroucenek
špatné použití kroucenek
správné použití kroucenek
správné použití kroucenek

5. Vrchní zápinky k sedlu

Některým koním tyto vrchní zápinky mohou dělat potíže a mohou je v oblasti trapézového svalu tlačit. Pokud máte podezření, že by toto Vašemu koni mohlo dělat problém, jsou 3 možnosti řešení.
1. Odpárat celou zápinku. To, že ji ustřihnete u prvního stehu, nic neřeší. 

2. Vybrat si podsedlovku, kde je krátká zápinka na připnutí k očku, kam se zapíná poprsák (např. Premier Equine). 

3. Nechat si na zakázku vyrobit dečku, kde tyto poutka nebudou. 😊

Premier Equine
Premier Equine

V této souvislosti můžete namítnout, že poutka jsou tam proto, aby dečka neklouzala.
K tomu mám jen krátký komentář.  😊


1. Pokud sedlo dobře sedí - a v ideálním případě je napasované profi saddle fitterem - dečky klouzat nebudou.

2. Pokud dečka klouže, je možné, že u výroby nebyl vhodně zvolený materiál. Obecně se dá říci, že dečka, jejíž výplň je z vatelínu, bude na 100 % klouzat. Poznáte je tak, že bývají takové naducané a pokud jsou navíc v kombinaci s nedostatečným prošitím (rozuměj například velké čtverce), je velká pravděpodobnost, že pod sedlem nebudou držet na svém místě. Vatelínovou výplň také poznáte tak, že pokud ji promnete v prstech, cítíte, že i tam má tendenci klouzat a jednoduše měnit pozici. 

Samozřejmě tak jak u všeho, i zde existují výjimky, ale to je na delší debatu. 😊


6. Materiály

Zde je dobré dívat se na vrchní i spodní materiál. Co se spodních materiálů týče, jsou na trhu dostupné různé varianty. Některé jsou vhodnější, některé méně a je opět potřeba přemýšlet nad dečkou tak nějak komplexně (Co chci, aby plnila? Potřebuji řešit nějaký konkrétní problém? Vím, jak se o dečky starám?). 
Vrchní materiály mohou být potom polyesterové nebo bavlněné. Oba dva mají svá pro a proti, nicméně i toto je téma velmi obsáhlé, tak pro Vás zpracuji třeba příště. 😊


Doufám, že Vám tento článek pomohl při rozhodování, kterou podsedlovku pro svého koně zvolit. 😊
Budu také ráda za sdílení, ať se tyto informace dostanou k co nejvíce lidem a pokud budete mít jakékoliv dotazy, určitě mi napište. 💗

💋 S úctou k Vám i Vašemu koni, Ála  💋